206k views
2 votes
To feed her family of eight, Abby spends $184 per week at the grocery store. Danielle spending for her family at five is proportional to Abby’s. How much does Danielle spend a week?

User Rafat
by
7.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

In a proportion, we compare items, and we express that comparison using certain notation.

So, we write that A is to B as C is to D, using the symbols A/B = C/D

In this case, 8 persons/$184 = 5 persons/x

When we solve for x, we get $115

User Artem Fedosov
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories