137k views
5 votes
Joe buys candy that costs $7 per pound. He will spend at least $56 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

2 Answers

14 votes

Answer:

8 ≤ x pounds

Explanation:

I will be using * as a symbol for multiplication.

We can create an inequality for this question.

x will represent the amount of pounds that he may buy.

56 ≤ 7 * x

(This means that 56 is less than or equal to 7 times x.)

We create this inequality because of how Joe will spend AT LEAST $56 dollars on candy. The amount of candy is not defined in the question.

Let's solve.

56 ≤ 7 * x

Divide by 7.

8 ≤ x

Joe will buy at least 8 pounds of candy,

Note the word at least. This states that he may buy more, however 8 is the minimal amount he will obtain.

Please inform me of any mistakes.

User Jlbnjmn
by
9.2k points
13 votes

Answer:

8 pounds(lbs)

Explanation:

If a candy costs $7 per pound, $56 divided by $7 will equal 8 pounds.

User Muhammad Mansha
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories