5.0k views
2 votes
A 4-pound bag of chocolate candies costs $2.64. What is the unit price?

User Ddelemeny
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

.66

Explanation:

To find the unit price you need to find the price for one pound of candies. To do this you need to divide 2.64 by 4 which equals 0.66. And that is the unit price.

User Linyaa
by
7.9k points

No related questions found