89.0k views
4 votes
If candy canes cost .89 a dozen, how many would it cost to buy candy canes for a school with 400 kids?

User Leung
by
8.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

400/12 = 100/3 = 33 1/3 dozen

($.89/dozen)(34 dozen) = $30.26

User WilliamShatner
by
8.1k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories