188k views
1 vote
You are given a 3.00 mol sample of krypton with a volume of 7.00 L. The temperature is held at 300. K. What is the pressure of the krypton sample? Show your work to receive full credit.

i need help ASAP

User Urkle
by
6.3k points

1 Answer

11 votes

1) list your givens

P = ?

V = 7.00 L

n = 3.00 mol

R = 8.314
(kPa\ L)/(mol\ k)

T= 300.15 K

2) rearrange your formula


PV=nRT\\\\P=(nRT)/(V)

3) solve


P=((3.00\ mol)(8.314\ (kPa\ L)/(mol\ k))(300.15\ K))/((7.00\ L))\\\\P=1069.4773299


P=1.07 ×
10^(3)\ kPa

User Sinstein
by
7.2k points