202k views
11 votes
Maritza is buying a multipack of 3 pairs of socks for $25.98. She will save $6.39 by buying the multipack instead of buying 3 individual pairs of the same socks.

If each pair of socks costs the same amount, how much does each pair of socks cost when bought individually? Show your work.

$25.98 + $6.39 = $

$ ÷ 3 = $

User Hendekagon
by
4.5k points

1 Answer

4 votes
1) 32.37 I may be wrong
User Suspended
by
5.5k points