89.5k views
24 votes
The cost of 7 scarves is $47.25. What is the unit price?
The unit price is
per scarf.

User Eamorr
by
5.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$6.75

Explanation:

To find the unit price, just divide the total price ($47.25) by the quantity (7).


(47.25)/(7) = 6.75

User Highstead
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.