menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $1.99 for 18 lb what is the unit rate?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $1.99 for 18 lb what is the unit rate?
asked
Apr 8, 2022
234k
views
3
votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$1.99 for 18 lb
what is the unit rate?
Mathematics
high-school
Kitwradr
asked
by
Kitwradr
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
11
votes
Basically, the unit rate is 1.99/18 or 0.110.
If we round 1.99 to 2.00, we instead get 0.111~
Daniel Thompson
answered
Apr 14, 2022
by
Daniel Thompson
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org