menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $1.99 for 18 lb what is the unit rate?
asked
Apr 8, 2022
234k
views
3
votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.
$1.99 for 18 lb
what is the unit rate?
Mathematics
high-school
Kitwradr
asked
by
Kitwradr
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
11
votes
Basically, the unit rate is 1.99/18 or 0.110.
If we round 1.99 to 2.00, we instead get 0.111~
Daniel Thompson
answered
Apr 14, 2022
by
Daniel Thompson
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
1/7 + 3/14 equivalent fractions
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org