58.1k views
8 votes
Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries

User Bolanle
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Hi there!

$5.50=y

1 pound=x

4+1.50=5.50

User Chris Ching
by
4.3k points