menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries
asked
May 28, 2022
58.1k
views
8
votes
Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries
Mathematics
high-school
Bolanle
asked
by
Bolanle
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Hi there!
$5.50=y
1 pound=x
4+1.50=5.50
Chris Ching
answered
Jun 3, 2022
by
Chris Ching
7.4k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 5, 2019
15.0k
views
Customers can pick their own berries at the gooseberry farm. They pay $3 to entree the farm and $2.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, Y, for x pounds of
Andriy Tolstoy
asked
Dec 5, 2019
by
Andriy Tolstoy
8.7k
points
Mathematics
college
2
answers
2
votes
15.0k
views
asked
Nov 5, 2020
151k
views
Customers can pick their own berries at the gooseberry farm they pay 3$ to enter the farm and 2.50$ per pound for the berries they picked write an equation to model the total cost y for x pounds of berries
Stefan Rogin
asked
Nov 5, 2020
by
Stefan Rogin
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
151k
views
asked
Aug 8, 2024
112k
views
⚠️SOLVE FOR 50 POINTS⚠️ Bottle A and Bottle B contain a mixture of gooseberry juice and mooseberry juice (and nothing else). The ratio of gooseberry juice to mooseberry juice in Bottle A is $2:3.$ The
Kittenchief
asked
Aug 8, 2024
by
Kittenchief
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
112k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org