204k views
2 votes
A sample of metal has a mass of 16.12 g, and a volume of 4.87 mL. What is the density of this metal?​

User StoneHeart
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

3.31 g/cm³

Step-by-step explanation:

1000cm³ = 1L

4.87mL = 4.87 × 10^-3 × 1000 = 4.87 cm³

density = mass/volume = 16.12/4.87 = 3.31 g/cm³

User Evanescence
by
7.6k points