57.7k views
19 votes
A 1010-ounce package of cashews costs \$ 8.11$8.11, and a 1616-ounce package of cashews costs \$ 12$12.

​a. What is the cost per ounce for the 1010-ounce package of cashews?



b. ​What is the cost per ounce for the 1616-ounce package of cashews?



c. Which package is the better buy?

1 Answer

11 votes
I think the answer is a
I’m not sure
User Robrtc
by
6.2k points