menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At a snack stand, Nathan buys 2 sodas and 1 snack and spends $5. Olivia buys 3 sodas and 4 snacks and spends $15. Set up the system of equations.
asked
Jun 23, 2022
162k
views
3
votes
At a snack stand, Nathan buys 2 sodas and 1 snack and spends $5. Olivia
buys 3 sodas and 4 snacks and spends $15. Set up the system of
equations.
Mathematics
college
Marvin Thobejane
asked
by
Marvin Thobejane
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer: 20
Explanation:
NonNumeric
answered
Jun 29, 2022
by
NonNumeric
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 23, 2022
85.9k
views
At a snack stand, Nathan buys 2 sodas and 1 snack and spends $5. Olivia buys 3 sodas and 4 snacks and spends $15. Set up the system of equation (Write both equations separated by a comma)
Neves
asked
Jan 23, 2022
by
Neves
7.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
85.9k
views
asked
Feb 24, 2018
11.2k
views
If Olivia buys six 12 packs of fruit snacks for $14.40, how much does each fruit snack cost?
Coeus
asked
Feb 24, 2018
by
Coeus
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
11.2k
views
asked
Dec 7, 2024
20.8k
views
Alexia and Olivia are going to the movies. Olivia purchases 2 large popcorns and 4 large sodas for $30.50. Alexia purchases 3 large popcorns and 2 large sodas for $31.75. What is the cost of each item
Pantulis
asked
Dec 7, 2024
by
Pantulis
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
20.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org