61.1k views
0 votes
Which is a better deal: 8 ounces of sunscreen for $5.76 or 12 ounces for $8.88?

1 Answer

6 votes

Answer:

8 ounces of sunscreen for $5.76

Step-by-step explanation:

to get help the fastest please make sure to put the right subject

To find which is a better deal we have to find how much the sunscreen cost per ounce

5.76/8 = 0.72

72 cents per ounce

8.88/12 = 0.74

74 cents per ounce

since 72 is less than 74 the first deal is the better deal

hope this helps

User OrthodoX
by
7.0k points