93.0k views
5 votes
Which deal is best 4 for $3.16 or 3 for $2.25

User Rbaldwin
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

The 3-pack for $2.25 is the better deal with a unit price of $0.75 per drink, compared to the 4-pack for $3.16 with a higher unit price of $0.79 per drink. Here option D is correct.

To determine the better deal between the 4-pack for $3.16 and the 3-pack for $2.25, we need to calculate the unit price for each option. The unit price is the cost per drink.

For the 4-pack:

Unit price = Total cost / Number of drinks

Unit price = $3.16 / 4 = $0.79 per drink

For the 3-pack:

Unit price = Total cost / Number of drinks

Unit price = $2.25 / 3 = $0.75 per drink

Comparing the unit prices, we can see that the unit price for the 3-pack is $0.75 per drink, while the unit price for the 4-pack is $0.79 per drink. Therefore, the better deal is the 3-pack for $2.25.

Complete question:

The clerk offers to sell you a 3-pack of drinks for $2.25. If the cost of a 4-pack was $3.16. Which deal is best 4 for $3.16 or 3 for $2.25?

A - No, because the unit rate of the 3-pack is more than the unit price of the 4-pack.

B - There is not enough information to determine which is a better deal.

C - Either deal works because the unit rate is the same for both the 4-pack and 3-pack.

D - Yes, because the unit rate of the 3-pack is less than the unit price of the 4-pack.

User VirtualVDX
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories