30.7k views
2 votes
Factor (100 points each) Weight Location Score

A B C
Convenience .15 89 78 84
Parking facilities 20 75 93 98
Display area 18 92 90 87
Shopper traffic . 27 92 93 82
Operating costs 10 93 97 84
Neighborhood 10 90 96 95
Total 1.00

Using the above factor ratings, calculate the composite score for each location. What is the next step after calculating the composite scores?

1 Answer

3 votes

The specific next step should be guided by the research question or objective of the analysis.

How to solve

Calculating Composite Scores

Location A:

Convenience: 89 * 0.15 = 13.35

Parking facilities: 75 * 0.20 = 15.00

Display area: 92 * 0.18 = 16.56

Shopper traffic: 92 * 0.27 = 24.84

Operating costs: 93 * 0.10 = 9.30

Neighborhood: 90 * 0.10 = 9.00

Total score: 13.35 + 15.00 + 16.56 + 24.84 + 9.30 + 9.00 = 88.05

Location B:

Convenience: 78 * 0.15 = 11.70

Parking facilities: 93 * 0.20 = 18.60

Display area: 90 * 0.18 = 16.20

Shopper traffic: 93 * 0.27 = 25.01

Operating costs: 97 * 0.10 = 9.70

Neighborhood: 96 * 0.10 = 9.60

Total score: 11.70 + 18.60 + 16.20 + 25.01 + 9.70 + 9.60 = 90.91

Location C:

Convenience: 84 * 0.15 = 12.60

Parking facilities: 98 * 0.20 = 19.60

Display area: 87 * 0.18 = 15.66

Shopper traffic: 82 * 0.27 = 22.14

Operating costs: 84 * 0.10 = 8.40

Neighborhood: 95 * 0.10 = 9.50

Total score: 12.60 + 19.60 + 15.66 + 22.14 + 8.40 + 9.50 = 87.90

Next Step:

After calculating the composite scores for each location, the next step depends on the specific purpose of the analysis.

The specific next step should be guided by the research question or objective of the analysis.

User Orrd
by
7.4k points