105k views
20 votes
Please help

What is the circumference of a circle with a diameter of 14 centimeters?
centimeters
(Use 3.14 for Pi.)

Please help What is the circumference of a circle with a diameter of 14 centimeters-example-1
User Hevele
by
7.2k points

1 Answer

10 votes

Answer:

43.96 cm

Explanation:

Given

diameter (d) = 14 cm

Circumference (C)

= πd

= 3.14 * 14

= 43.96 cm

User Bhoomika Chauhan
by
7.4k points