Answer:
a.

b.36.75 m
Step-by-step explanation:
We are given that
Initial speed, u=2m/s
Final speed, v=19 m/s
Time, t=3.5 s
a.
We know that
Acceleration, a=

Using the formula



Hence, the acceleration of the rider,

b.
We know that

Using the formula





Length of hill=36.75m