117k views
1 vote
Jennifer plans to attend the Lawrence County Fair and is trying to decide what would be a better deal. She can pay 38 for unlimited rides, or she can pay12 for admission plus 2 per ride. If Jennifer goes on a certain number of rides, the two options wind up costing her the same amount. What is that cost? How many rides is that? It will cost Jennifer____ for both options if she goes on ____ rides.

1 Answer

5 votes

Final answer:

Jennifer needs to go on 13 rides for both options to cost the same. At this number of rides, both options will cost her $38.

Step-by-step explanation:

To find out the number of rides for which both options cost the same, we need to set up an equation where the cost of the first option (unlimited rides for $38) equals the cost of the second option (admission plus $2 per ride). Let the number of rides Jennifer plans to go on be represented by 'r'.

Using the given information, the equation will be:

38 = 12 + 2r

We solve for 'r' as follows:

  • Subtract 12 from both sides: 38 - 12 = 2r
  • This simplifies to: 26 = 2r
  • Divide both sides by 2 to find 'r': 13 = r

So, when Jennifer goes on 13 rides, both options will cost her the same, which is $38.

Therefore, It will cost Jennifer $38 for both options if she goes on 13 rides.

User Ugur
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.