198k views
20 votes
Find the unit price
9 colored pencils for $2.88
$
per colored pencil

User Sherb
by
8.2k points

1 Answer

7 votes

Answer:

32 cents per color pencil

Explanation:

well well if you divide $2.88 into 9 you'll get 32 cents

User Ikhsanudinhakim
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories