3.3k views
24 votes
What is the force exerted on an object

with a mass of 20 kg and an
acceleration of 6 m/s2?

1 Answer

9 votes

Answer:

F = 120 N

Explanation:

Given that,

The mass of the object, m = 20 kg

Acceleration of the object, a = 6 m/s²

We need to find the force exerted on an object. The force exerted on an object is given by :


F=ma\\\\F=20\ kg* 6\ m/s^2\\\\F=120\ N

So, the required force exerted on the object is 120 N.

User Jotamon
by
7.4k points