Answer:
Q1. 0.82 mol
Q2. 9.20 g
Step-by-step explanation:
Question 1
Step 1: Given and required data
- Mass of NaHCO₃ (m): 68.88 g
- Molar mass of NaHCO₃ (M): 84.01 g/mol
Step 2: Calculate the moles (n) corresponding to 68.88 g of NaHCO₃
We will use the following expression.
n = m/M
n = 68.88 g/(84.01 g/mol) = 0.82 mol
Question 2
Step 1: Given data
- Moles of NaOH (n): 0.23 mol
- Molar mass of NaOH (M): 40.00 g/mol
Step 2: Calculate the mass (m) corresponding to 0.23 moles of NaOH
We will use the following expression.
m = n × M
m = 0.23 mol × 40.00 g/mol = 9.20 g