208k views
1 vote
An 8-yard roll of string costs $1.52. What is the unit price? per yard Submit ​

User James Hull
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0.19

Explanation:

Cost divided by yards

1.52 / 8

0.19

If you get confused and do 8/1.52

you can check by doing it both ways

.19 for each yard makes more sense than 5.26 as 5.26 goes over the cost

User Jamie Treworgy
by
7.8k points

No related questions found