73.6k views
5 votes
Ming spent $129 on 8 daylilies and 15 bunches of ornamental grass. Scott spent $84 on 14 daylilies and 6 bunches of ornamental grass. What is the cost of one daylily and the cost of one bunch of ornamental grass?

User Joe Harris
by
7.4k points

1 Answer

6 votes

Final answer:

By setting up a system of linear equations to represent the purchases, we solve for the price of one daylily and one bunch of ornamental grass, finding that a daylily costs $3 and a bunch of ornamental grass costs $7.

Step-by-step explanation:

The problem presented involves determining the cost of individual items given the total cost for different quantities of those items. This is a system of linear equations problem that can be solved using substitution or elimination methods.

Let's let x represent the cost of one daylily and y represent the cost of one bunch of ornamental grass. We then have two equations based on the given information:

1. 8x + 15y = $129 (Ming's purchase)
2. 14x + 6y = $84 (Scott's purchase)

To solve this system, we can multiply the second equation by a number that will allow us to cancel out one of the variables when we add or subtract the two equations. In this case, we can multiply the second equation by 5/2 to get a new equation where the coefficient of y will be 15, the same as in the first equation.

After multiplying the second equation, we get:
3. 35x + 15y = $210

Subtracting equation 1 from equation 3 gives us:
35x + 15y - (8x + 15y) = $210 - $129
27x = $81

Hence, x = $81 / 27 = $3. So, one daylily costs $3.

Now, we substitute x = $3 into either equation to find the cost of y, the bunch of ornamental grass. Using equation 2:
14(3) + 6y = $84
42 + 6y = $84
6y = $84 - $42
6y = $42

Therefore, y = $42 / 6 = $7. So, one bunch of ornamental grass costs $7.

User Onezeno
by
7.4k points