155k views
5 votes
Help I can’t figure out what to do.

Help I can’t figure out what to do.-example-1
User Gnreddy
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

The cost of one jar of homemade jelly is less than the cost of one container of peanut butter. The cost of two containers of peanut butter is $9.00.

On the first day:

30 jars of homemade jelly + 7 containers of peanut butter = $184.00

On the second day:

15 jars of homemade jelly + 21 containers of peanut butter = $214.50

Now, let's find the cost of one jar of homemade jelly and one container of peanut butter.

Let J be the cost of one jar of homemade jelly.

Let P be the cost of one container of peanut butter.

From the first day:

30J + 7P = $184.00

From the second day:

15J + 21P = $214.50

Now, let's solve the system of equations.

Multiply the first equation by 2 to make the coefficients of J the same:

2(30J + 7P) = 2($184.00)

60J + 14P = $368.00

Now, subtract the second equation from the modified first equation:

(60J + 14P) - (15J + 21P) = $368.00 - $214.50

45J - 7P = $153.50

Now, we have a new equation:

45J - 7P = $153.50 ...(Equation 3)

Now, compare Equation 3 with the second day's equation (15J + 21P = $214.50):

45J - 7P is less than 15J + 21P.

So, the cost of one jar of homemade jelly is less than the cost of one container of peanut butter.

Now, let's find the cost of two containers of peanut butter:

2P = 2 * $4.50 = $9.00

Therefore, the cost of two containers of peanut butter is $9.00.

User Wylie
by
8.3k points