137k views
7 votes
Can y’all help me on question 10?!

Can y’all help me on question 10?!-example-1
User Fukiyel
by
8.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

B

Explanation:

You just divide the price by how many water bottles they have listed and the store with the smallest price per bottle is the right answer.

Store 1

10.49/12 = 0.87 cents per bottle

Store 2

3.89/12 = 0.32 cents per bottle

Store 3

7.99/6 = 1.33 dollars per bottle

Store 4

2.29/6 = 0.38 cents per bottle

Stoer 2 is cheapest

User Nkem
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories