65.1k views
4 votes
A company orders 6 boxed lunches from a deli for $76.20. If each boxed lunch costs the same amount, how much do 21 boxed lunches cost?

User Amiri
by
7.7k points

2 Answers

1 vote
Cost per lunch = $76.20/6 = $12.70

Cost for 21 lunches = $12.70 x 21 = $266.70


Solution: $266.70
User Carlossless
by
7.5k points
2 votes
Price per box = 76.20/6=12.7

12.7x21=266.7

= $266.70
User MD SHAHIDUL ISLAM
by
7.4k points