47.1k views
24 votes
DUE TODAY

A sign in a bakery gives these options:

12 muffins for $25

24 muffins for $46

50 muffins for $94

Find each unit price to the nearest cent

12 muffins for $25 -
per muffin

24 muffins for $46 -
per muffin

50 muffins for $94 -
per muffin

2 Answers

4 votes
First you have to devide the numbers and then while your doing that determine with vent is cheaper
User Sam Texas
by
5.1k points
8 votes
12 for $25 is $2.08 per each. 24 for $46 is $1.90 per each. 50 for $94 is $1.90 per each.
User Ojp
by
5.4k points