menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
DUE TODAY A sign in a bakery gives these options: 12 muffins for $25 24 muffins for $46 50 muffins for $94 Find each unit price to the nearest cent 12 muffins for $25 - per muffin 24 muffins for $46 -
asked
Jul 12, 2022
47.1k
views
24
votes
DUE TODAY
A sign in a bakery gives these options:
12 muffins for $25
24 muffins for $46
50 muffins for $94
Find each unit price to the nearest cent
12 muffins for $25 -
per muffin
24 muffins for $46 -
per muffin
50 muffins for $94 -
per muffin
Mathematics
middle-school
Oliverbarnes
asked
by
Oliverbarnes
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
First you have to devide the numbers and then while your doing that determine with vent is cheaper
Sam Texas
answered
Jul 13, 2022
by
Sam Texas
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
8
votes
12 for $25 is $2.08 per each. 24 for $46 is $1.90 per each. 50 for $94 is $1.90 per each.
Ojp
answered
Jul 16, 2022
by
Ojp
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org