175k views
15 votes
Plz help me I do not get this

Plz help me I do not get this-example-1

1 Answer

8 votes

Answer:

Explanation:

Let the cost of one t-shirt = t

And the cost of one sweatshirt = s

Since, Jayden sells 9 t-shirts and 3 sweatshirts for $420,

9t + 3s = 420

3t + s = 140 --------(1)

And Carson sells 1 t-shirt and 6 sweatshirts for $296,

t + 6s = 296 ----------(2)

Equation (1) multiplied by 6 then subtracted from equation (2)

(t + 6s) - 6(3t + s) = 296 - 6(140)

(t - 18t) + (6s - 6s) = 296 - 840

-17t = -544

t = $32

From equation (1),

3(32) + s = 140

s = 140 - 96

s = $44

This solution shows that cost one t-shirt is same for both sellers Carson and Jayden.

User Adriano Rosa
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories