34.8k views
5 votes
Find the force on an object which has a mass of 20 kg and an acceleration of 10 m/s2.

User Sancelot
by
7.6k points

1 Answer

8 votes

Answer:

200N

Step-by-step explanation:

mass = 20 kg

acceleration = 10 m/s^2

Force = mass * acceleration

= 20 *10

= 200 N

User Tmont
by
7.4k points