128k views
4 votes
Sam's school is selling candles and baskets for a fundraiser. On the first day of sales, she sold 11 candles and 3 baskets for a total of $82. She raised $114 on the second day by selling 12 candles and 6 baskets. What is the price for one candle and one basket? PART A: Let x = cost of candles and y = cost of baskets. Write a system of equations that models the situation.

User Ethyreal
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Final answer:

To solve for the price of one candle and one basket, a system of equations is created: 11x + 3y = $82 for the first day and 12x + 6y = $114 for the second day. Solving this system will give the cost of individual items.

Step-by-step explanation:

To find the price of one candle and one basket, we can set up a system of equations based on the information provided about the sales on the first and second day. We let x represent the cost of one candle, and y represent the cost of one basket. From the first day of sales, we have the equation:

11x + 3y = $82 (Equation 1)

From the second day of sales, we have:

12x + 6y = $114 (Equation 2)

These two equations form a system that can be solved by methods such as substitution or elimination to find the individual prices of candles and baskets.

User Inwood
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories