19.9k views
13 votes
Mary bought an antique chair for $500. If the value of her chair increases 6% annually, what will the value of Mary's chair be at the end of 3 years, to the nearest dollar?

User Zuiqo
by
7.4k points

2 Answers

1 vote

Answer: multiply then simlify if needed

Explanation:

User Papadi
by
7.3k points
6 votes

Answer: its 590

Explanation:

500 x 6%= 30 30 x 3=90 500+90=590

User Alex Zeffertt
by
7.1k points