Answer and Explanation:
The computation is shown below:
a) utilization is
= customer per hour ÷ number of booths × service rate
For ticket counter
= 180 ÷ 2 × (1 ÷ .75)
= 180 ÷ 2 × 1.33
= 67.67
= 68 %
For refreshment counter
= 180 × 0.85 ÷ 8 × (1 ÷ 3)
= 153 ÷ 2.64
= 57.95
= 58%
b)capacity is
= no. of resources ÷ processing time
= 2+8 ÷ 45+180
= 10 ÷ 225
= 0.044
= 0.04 customer per second
= 144 customer per hour
The flow rate of customer per hour is 144 customer
c) 1 resource added to ticket booth is
= 11 ÷ 225
= 0.048
= 176 customer per hour