140k views
13 votes
If 3/4 pounds of Fudge coast $6. 75, how much does 1 pound cost. Write as an equation.

1 Answer

4 votes
Divide 6.75 by 4 then you know the unit rate then multiply that by 4
User Sammy Patenotte
by
5.2k points