187k views
8 votes
Avery Corporation's target capital structure is 35% debt, 10% preferred, and 55% common equity. The interest rate on new debt is 6.50%, the yield on the preferred is 6.00%, the cost of common from reinvested earnings is 11.25%, and the tax rate is 25%. The firm will not be issuing any new common stock. What is Avery's WACC

User Fmb
by
6.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

8.15%

Step-by-step explanation:

The computation of the weighted average cost of capital as follows;

= After Cost of debt × weightage of debt + cost of preferred stock × weight of preferred stock + cost of common equity × weight of equity

= 6.50% × (1 - 0.40) × 35 ÷ 100 + 6% × 10 ÷ 100 + 11.25% × 55 ÷ 100

= 1.37% + 0.60% + 6.19%

= 8.15%

User Jfadich
by
6.9k points