143k views
8 votes
12. Julle is looking through a catalogue for ice-cream. She can buy 2 L of triple-chocolate

ice cream for $6.30 while the vanilla fudge ice-cream is usually $5.40 for 1.2 L.
What saving does there need to be on the price of the 1.2 L container of vanilla fudge
ice cream for it to be of equal value to the 2 L triple-chocolate container?

1 Answer

5 votes

Answer:

ju12. Julle is looking through a catalogue for ice-cream. She can buy 2 L of triple-chocolate

Explanation:

Julle is looking through a catalogue for ice-cream. She can buy 2 L of triple-chocolate

ice cream for $6.30 while the vanilla fudge ice-cream is usually $5.40 for 1.2 L.

What saving does there need to be on the price of the 1.2 L container of vanilla fudge

ice cream for it to be of equal value to the 2 L triple-chocolate container?

User Natan Yellin
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.