55.5k views
2 votes
The monthly expenses for Janet to run her doughnut shop are $7375. These expenses include the purchase of enough ingredients to make 6250 doughnuts. Write an inequality to determine what price, p, Janet should charge for each doughnut to make at least as much money as the amount of her monthly expenses. Assume she sells all of her doughnuts.

a) 7375p ≥ 6250
b) 6250p ≥ 7375
c) p ≥ 1.18
d) p ≤ 1.18

1 Answer

7 votes

Final answer:

Janet must charge at least $1.18 per doughnut, represented by the inequality 6250p ≥ 7375, which simplifies to p ≥ 1.18, to cover her monthly expenses of $7375, assuming she sells all 6250 doughnuts she makes.

Step-by-step explanation:

To determine the price Janet should charge for each doughnut to ensure her monthly expenses of $7375 are covered, we need to establish an inequality that factors the total expenses and the number of doughnuts made. Since she makes 6250 doughnuts, we can represent the price she needs to charge per doughnut as p. The total amount made from selling doughnuts should be at least as much as her expenses, so we can write the inequality as:

6250p ≥ 7375

This translates to: The price per doughnut times the number of doughnuts sold should be greater than or equal to the total expenses. To solve for p, we can divide both sides of the inequality by 6250, which gives us:

p ≥ 1.18

This tells us Janet must charge at least $1.18 per doughnut to meet her expenses, assuming she sells all of them. Therefore, the correct inequality representation for Janet's situation is option c) p ≥ 1.18.