48.7k views
3 votes
A 32 oz jar of jam costs $3.89. What is the unit price?

a) $0.11 per oz
b) $0.12 per oz
c) $0.13 per oz
d) $0.14 per oz

User Cychoi
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Final answer:

To find the unit price of the jar of jam, divide the cost by the weight in ounces which results in approximately $0.12 per ounce.

Step-by-step explanation:

To calculate the unit price of the jar of jam, you divide the total cost by the total weight in ounces. Since a 32 oz jar of jam costs $3.89, you would calculate the unit price by doing the following: $3.89 รท 32 oz = $0.1215625 per oz. When rounding this to the nearest cent, the unit price is approximately $0.12 per oz.

It is important to use the correct customary unit when measuring items such as a jar of jam. As jars of jam typically weigh less than a pound and are small items, they are best measured in ounces (oz).

User Mahdi Shad
by
7.6k points