menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 6 pairs of insulated socks cost 34.74. What is the unit price of the pairs of socks?
asked
Nov 3, 2022
14.1k
views
11
votes
A package of 6 pairs of insulated socks cost 34.74. What is the unit price of the pairs of socks?
Mathematics
middle-school
Ajit Dongre
asked
by
Ajit Dongre
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
11
votes
Answer:
5.79
Just have to divided 34.74 by 6 I believe.
Wibberding
answered
Nov 6, 2022
by
Wibberding
9.1k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
12
votes
The answer is 5.79 34.74 divided by 6
Glenn Sampson
answered
Nov 10, 2022
by
Glenn Sampson
8.0k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 1, 2023
109k
views
A package of 6 pairs of insulated socks cost 49.74 What is the unit price of the pairs of socks?
Serak Shiferaw
asked
Jan 1, 2023
by
Serak Shiferaw
9.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
109k
views
asked
Nov 18, 2024
137k
views
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.45. What is the unit price of the pairs of socks ?
Willian Ribeiro
asked
Nov 18, 2024
by
Willian Ribeiro
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
137k
views
asked
May 21, 2024
215k
views
A package of 6 pairs of insulated socks costs $47.34. What The unit price is $per pair of socks. What is the unit price of the pairs of socks?
Ksm
asked
May 21, 2024
by
Ksm
7.8k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
215k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org