2.4k views
16 votes
You paid $24 for 6 baseballs at Sports Palace. What is the unit rate you paid for a
baseball?

User Turutosiya
by
8.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$4/baseball .

Explanation:

Here we are given that $24 is paid for 6 baseballs and we need to find out the unit rate of the baseballs . This can be found by using the Unitary Method , as ;

Rate of 6 baseballs is $24

Rate of 1 baseball will be $24/6 = $4

Hence the unit rate is $4/baseball .

User Io
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories