2.4k views
16 votes
You paid $24 for 6 baseballs at Sports Palace. What is the unit rate you paid for a
baseball?

User Turutosiya
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$4/baseball .

Explanation:

Here we are given that $24 is paid for 6 baseballs and we need to find out the unit rate of the baseballs . This can be found by using the Unitary Method , as ;

Rate of 6 baseballs is $24

Rate of 1 baseball will be $24/6 = $4

Hence the unit rate is $4/baseball .

User Io
by
6.0k points