Final answer:
The unit cost (price per hot dog) at Rite Aid is $0.52.
Step-by-step explanation:
To find the unit cost (price per hot dog) at Rite Aid, divide the total cost of the 12 pack of hot dogs by the number of hot dogs in the pack. In this case, the 12 pack of hot dogs costs $6.24. Divide $6.24 by 12 to get the unit cost.
The unit cost is $0.52 per hot dog.