156k views
1 vote
Rite Aid sell a 12 pack of hot dogs for 6.24. What is the unit cost (price per hot dog)?

2 Answers

4 votes

Answer:

$6.24/12 hot dogs = 52¢ per hot dog

User Deltab
by
7.7k points
3 votes

Final answer:

The unit cost (price per hot dog) at Rite Aid is $0.52.

Step-by-step explanation:

To find the unit cost (price per hot dog) at Rite Aid, divide the total cost of the 12 pack of hot dogs by the number of hot dogs in the pack. In this case, the 12 pack of hot dogs costs $6.24. Divide $6.24 by 12 to get the unit cost.

The unit cost is $0.52 per hot dog.

User KiriSakow
by
6.8k points