72.6k views
16 votes
Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent. ​

1 Answer

3 votes
$0.23

$2.99/13= $.23 per unit of tangerine
User Shubhendu
by
4.5k points