108k views
13 votes
What temperature kelvin would .97mol of gas be to occupy 26L at 751.2mmHg?

1 Answer

8 votes

Answer: 322.56 Kelvin

Step-by-step explanation:

Use the Ideal Gas Law


PV=nRT

R is the gas constant

T is the temperature in Kelvins

P is the pressure in atmospheres

V is the volume in liters

n is the number of moles of gas

First, the mm of mercury need to be converted to atmospheres using the conversion factor 1atm = 760 torr.


751.2mmHg (torr) =0.988atm

Now plug everything in


(0.988)(26)=(0.97)(0.0821)T\\T=322.56K

User Arman Ozak
by
7.6k points