60.0k views
5 votes
Can someone help me with this please! And if you don’t mind can you do the work :) ( or not it’s ok!)

Can someone help me with this please! And if you don’t mind can you do the work :) ( or-example-1
User Kepedizer
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

The solution to each questions are;

  1. Printer: Discount is $26.82 and Selling price is $122.18
  2. Necklace: Discount is $71.39 and Selling price is $23.80
  3. Kayak: Discount is $108.88 and Selling price is $221.07
  4. Book: Markup is $2.93 and Selling price is $41.93
  5. Television: Markup is $191.60 and Selling price is $670.60
  6. Car: Markup is $4,356.24 and Selling price is $19,914.24
  7. Jack's new bill is $60.16
  8. Kerry paid $2.89 in tax
  9. Taylor saved $21.30
  10. New rate for the hotel with a markup of 30% is $284.70
  11. Brett tipped the driver $7.75
  12. With 8% sales tax, final cost is $517.32

How to calculate the discount, markup, selling price, and other values

Let's calculate the discount, markup, selling price, and other values for each item:

Printer: Given that printer is $149 and it is 18%

Thus

Discount: $149 * 18% = $26.82

Selling price: $149 - $26.82 = $122.18

Necklace:

Discount: $95.19 * 75% = $71.39

Selling price: $95.19 - $71.39 = $23.80

Kayak:

Discount: $329.95 * 33% = $108.88

Selling price: $329.95 - $108.88 = $221.07

Book:

Markup: $39 * 7.5% = $2.93

Selling price: $39 + $2.93 = $41.93

Television:

Markup: $479 * 40% = $191.60

Selling price: $479 + $191.60 = $670.60

Car:

Markup: $15,558 * 28% = $4,356.24

Selling price: $15,558 + $4,355.04 = $19,914.24

Jack

Tip on a $52.31 bill (15%): $52.31 * 15% = $7.85

New total: $52.31 + $7.85 = $60.16

Jack's new bill is $60.16

Sales tax on a $37.99 dog food (7.6%):

$37.99 * 7.6% = $2.89

Kerry paid $2.89 in tax

Savings on a $141.99 Keurig (15% off):

$141.99 * 15% = $21.30

Taylor saved $21.30

New rate for a $219 hotel room (30% markup):

$219 + ($219 * 30%) = $284.70

New rate for the hotel with a markup of 30% is $284.70

Tip on a $38.75 cab fare (20%):

$38.75 * 20% = $7.75

Brett tipped the driver $7.75

Final cost for a $479 laptop with 8% sales tax:

$479 + ($479 * 8%) = $517.32

With 8% sales tax, final cost is $517.32

User Andrew Corrigan
by
6.9k points