148k views
10 votes
Uscles Gym has a membership fee of $40 every 3 months. Energy Gym has a membership fee of $93 every 6 months.

What is the unit price at Muscles Gym? Enter your answer into the box.


What is the unit price at Energy Gym?

Enter your answer into the box.




What is the unit price at Energy Gym?

Enter your answer into the box.

1 Answer

5 votes

Answer:

Muscles Gym: 13.33

Energy Gym: 15.00

Explanation:

Muscles Gym: You divide "40.00" by "3", which will then give you the answer of "13.33".

Energy Gym: You divide "93.00" by "6", which will then give you the answer of "15.50".

You then add the zero to show the proper number of cents after the decimal point.

I hope this helps!

User Pavlo Kyrylenko
by
5.4k points