152k views
1 vote
50 pounds of pet food for $37.99. What is the cost per pound? ( round to the nearest hundredth)

2 Answers

11 votes

Answer:0.76

Explanation:

Divide $37.99÷50=0.759

Round To The Nearest Cent Which Gets You To 0.76

User Pfeds
by
7.7k points
6 votes
1 lb of pet food is 76/lb.

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories