138k views
1 vote
What is 20 ounces of grapes for 5.00

User Noori
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.25

Explanation:

20 ounces of grapes = $5.00

1 ounce of grapes = $?

We take

5 ÷ 20 = $0.25 per ounce

So, the cost of 1 ounce of grapes is $0.25

User Reschu
by
7.5k points