133k views
5 votes
18 eggs for $5.94. What is the cost per egg?

User Cement
by
7.0k points

2 Answers

1 vote

Answer: 0.33

Explanation:

18 eggs : $5.94

1 egg : $0.33

To get to one egg you needed to divide 18 by 18. So whatever you do on one side of the ratio you do to the other

User Gsantovena
by
7.9k points
5 votes

Answer: $0.33

Explanation:

Divide $5.94 by 18 to find the cost of a singular egg

User Asuka
by
7.4k points