menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
11b.) A sign in a bakery gives the following options. Find each unit price to the nearest cent, and show your reasoning. You can get 54 cupcakes for $137. What is the cost of ONE cupcake? O $2.57 O $2.
asked
Dec 16, 2022
105k
views
24
votes
11b.) A sign in a bakery gives the following options. Find each unit price to the nearest cent, and show your reasoning. You can get 54 cupcakes for $137. What is the cost of ONE cupcake?
O $2.57
O $2.52
O $ 2.53
O $2.54
Mathematics
high-school
Jeroen Flamman
asked
by
Jeroen Flamman
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
Explanation:
137/54=c/1
c=$2.537
c=$2.54 (to nearest cent)
Tensho
answered
Dec 21, 2022
by
Tensho
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 28, 2021
185k
views
Help please A sign in a bakery gives these options: 12 cupcakes for $29 24 cupcakes for $56 50 cupcakes for $129 Find each unit price to the nearest cent. The unit price for the 12-cupcake option is $
Bojtib
asked
May 28, 2021
by
Bojtib
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
185k
views
asked
Aug 7, 2022
9.7k
views
OK PLEASE HELP THIS IS DUE TONIGHT PLEASE HELPPPPP A sign in a bakery shows 50 cupcakes for $129. What is the unit price to the nearest cent? A 2.58 per cupcake B 1.29 per cupcake C 0.64 per cupcake D
Jeremy Savage
asked
Aug 7, 2022
by
Jeremy Savage
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
9.7k
views
asked
Apr 16, 2024
209k
views
Principal Jordan ordered 65 cupcakes from Sweet Sue's Bakery for his monthly honor roll party. Since this was a bulk order, Sweet Sue's reduced the price of each cupcake by $0.50. Principal Jordan paid
Absynce
asked
Apr 16, 2024
by
Absynce
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
209k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org