174k views
3 votes
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$3 per pound
$1.25 per pound
o per pound
$2.50 per pound

User Ergun
by
4.8k points

1 Answer

7 votes
the unit rate is $1.25 per pound
User Ashavan
by
6.3k points