Final answer:
The sales budget for the first quarter includes sales of $3,750 in January, $3,000 in February, and $4,000 in March. The production budget requires 1,510 boxes in January, 1,150 in February, and 1,600 in March (assuming no inventory required for April). The amount of cash to be collected in March is $5,462.50.
Step-by-step explanation:
To answer the student's question, we need to prepare a sales budget, a production budget for the first quarter, and determine the amount of cash to be collected in March for Arendt Company.
Sales Budget for the First Quarter
January: 1,500 boxes x $2.50 = $3,750
February: 1,200 boxes x $2.50 = $3,000
March: 1,600 boxes x $2.50 = $4,000
Production Budget for the First Quarter
January: Starting inventory + January sales - Ending inventory
Starting inventory = 150 (as 10% of February’s forecasted 1,200 boxes)
Ending inventory = 10% of March sales = 160 boxes
Production needed = 1,500 (sales) + 160 (ending inventory) - 150 (beginning inventory) = 1,510 boxes.
February:
Beginning inventory = January's ending inventory = 160 boxes
Ending inventory = 10% of April sales = 110 boxes
Production needed = 1,200 + 110 - 160 = 1,150 boxes.
March:
Beginning inventory = February's ending inventory = 110 boxes
Ending inventory (for April) is not required for Q1
Production needed = 1,600 + (Ending inventory for Q2 not calculated) - 110 = 1,600 boxes assuming no ending inventory is needed for next quarter.
Cash to be Collected in March
From January sales (35% of $3,750): 0.35 x $3,750 = $1,312.50
From February sales (55% of $3,000 + 8% of $3,750): (0.55 x $3,000) + (0.08 x $3,750) = $1,950
From March sales (55% of $4,000): 0.55 x $4,000 = $2,200
Total cash collected in March: $1,312.50 + $1,950 + $2,200 = $5,462.50